Tesiaučia gilių rinkimo ir sėjimo vajus – taiki alternatyva medžių kirtimams

Gerviu lizdas. GilesMedžių mylėtojai kviečiami taikiai išreikti savo nepasitenkinimą medžių kirtimu Lietuvoje – rinkti giles, sodinti medžius, o spalio 20 d. Trakų rajone ketina į tūkstantį vazonų pasėti dešimt tūkstančių gilių ir sudėti iš jų penkialapę ąžuolo karūną – sodyboje “Gervių lizdas” pradedama kurta edukacinė erdvė „Nuo gilės iki ąžuolo“.

Ekodaiktai.lt įkūrėja, aktyvi visuomenės veikėja, įvairių socialinių iniciatyvų organizatorė, rašytoja B. Jakučionytė kviečia sodinti medžius, sėti giles: „Manau, kad kiekvienas lietuvis jau išgirdo, pamatė žinią apie beprotiškai kertamus miškus, sengires ir medžius miestuose. Kai kurie pasirašė peticiją, kiti prisijungė prie aktyvistų kovoti kovą su valdžia. Aš stebiu visa tai ir man tikrai kraujuoja širdis, verkia mano siela. Žinau, kad ašaros čia nepadės ir yra tik vienas būdas tai keisti – sodinti medžius. Esu jų prisodinusi šimtus. Paauglystėje sodinau ąžuolus Basanavičynėje, Vilkaviškio rajone. Tuomet juokingai skambėjo kalbos apie šimtamečius medžius – taigi niekada nesulauksiu ir nepamatysiu rezultato. Dabar tiems ąžuolams beveik keturiasdešimt metų, jie tikrai labai dideli. Kai prieš dešimt ar net penkis metus savo sodyboje Trakų rajone iš gilių sėjom ąžuoliukus, didelių ąžuolų perspektyva atrodė dar sunkiau pasiekiama, kaip vizija ar tolumos miražas. Tačiau dabar tie ąžuoliukai seniai mane praaugo, jau veda giles ir teikia pavėsį. Todėl mažiausiai ką galiu padaryti šiandien – yra prisirinkti gilių ir jas pasėti. Kinai turi nuostabią patarlę: „Geriausias metas pasodinti medį buvo prieš 20 metų. Antras geriausias metas – dabar”. Todėl nuoširdžiai kviečiu visus, norinčius prisidėti prie taikaus būdo saugoti medžius, į gilių sėjimo talką, kuri vyks spalio 20 d. Trakų rajone, sodyboje „Gervių lizdas”.

Dešimt tūkstančių gilių, kurios yra surinktos iš po didžiųjų, senųjų Lietuvos ąžuolų, talkininkai sės į tūkstantį vazonų, iš kurių bus sudėliota penkialapė ąžuolų karūna. Kiekvienas lapas turės savo pavadinimą: Meilės, Atvirumo, Dieviškumo (Išminties), Kūrybos ir Ramybės. Į lapo vidury bus galima įeiti takeliu ir pasisemti sau tos sąvybės, kurios trūksta. „Gervių lizdo” ąžuolų jaunuolynas taps lankytina vieta, kurioje žadama vykdyti edukaciją „Nuo gilės iki ąžuolo.”

Jungtinėje Karalystėje šiuo metu gyvenanti B. Jakučionytė sako, kad visi komentarai: „per vėlu”, „geriau eikit didelių medžių saugot, nei giles rinkt”, “reikėjo tai daryti, galvoti, saugoti prieš metus, penkis, dvidešimt”, „tik dideli medžiai vertingi”, „manęs tai neliečia, nes aš ne Lietuvoje gyvenu” yra atsikalbinėjimas nieko nedaryti ar paprasčiausias tingėjimas: „Kai labai nori, viską gali. Visą talką organizuoju: perku vazonus ir žemes, rūpinuosi sodinimo vietos paruošimu, ieškau rėmėjų, kviečiu talkininkus, net negyvendama Lietuvoje. Kita moteris, Giedrė Mayorov, gyvenanti ir Ispanijoje turinti savo nekilnojamo turto verslą „Naranja Spain” tapo ąžuolų jaunuolyno rėmėja. Visada kažką gali padaryti, kad situacija pasikeistų. Visa žmonija, o tai reiškia, kiekvienas iš mūsų asmeniškai esame atsakingi už nusikaltimus gamtai,  todėl man labai norisi nusilenkti Žemei, medžiui, su begaline meile paimti sėklą ir įkišti ją į purią dirvą, tyliai širdyje niūniuojant „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos…” tyliai, širdyje su meile, ramybe ir viltim. Šį šeštadienį kviečiu kiekvieną. Nusilenkti.”

Negalintys dalyvauti gilių sėjimo talkoje, raginami savarankiškai rinkti ir sėti giles. Pasikonsultavus su didžiausią patirtį ąžuolų auginimo vazuonuose turinčiu miškininku J. Girinu, buvo parengta gilių sėjimo į vazonus rekomandacijos. Jas rasite čia: Gilių sėjimo rekomendacijos Galite parsisiųsti failą ir atsispausdinti Gilių sėjimo rekomendacijos

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.