Senjorai sodina 1000 ąžuolų Lietuvai. Prisijunk ir tu prie akcijos „Sodinu ąžuolą Mamai, Lietuvai, Žemei“

Gegužės pirmąjį savaitgalį VšĮ Draugiški šeimai ir „60plius” kviečia sodinti ąžuolus visoje Lietuvoje. Trys aktyvios moterys imasi iniciatyvos ir ragina pasodinti kuo daugiau ąžuolų.

“Senjorai, ąžuolai, Lietuva, mama, žemė, emigracija – tiek daug visko suplakta, paklausite, ką tai turi bendro? Viskas čia apie vieną ir tą patį – gyvenimo prasmę. Gyvenimui persiritus per šešiasdešimt turbūt jau nerasi nei vieno, kuris nebūtų pagalvojęs – o ką paliksiu po savęs? Kapsint metams supranti, kad uždirbtas turtas, padaryta karjera, apkeliautas pasaulis nėra jau taip svarbu ir reikšminga tiems, kurie liks po mūsų. Į svarbių dalykų sąrašą sau traukiu užaugintus vaikus ir pasodintus medžius. Nes ir vieni, ir kiti liks ateities kartoms. Pasodinti ąžuolai gyvens šimtus metų ilgiau nei mano vaikai, todėl pagrįstai išvedu, kad būtent augantis ąžuolas yra tai, ką norėčiau palikti po savęs. Ne vieną, du, o daug augančių ąžuolų visoje Lietuvoje. Mano idėja seniai užsikrėtusi ir kita, taip pat emigracijoje gyvenanti lietuvė Giedre Mayorov. Mes padovanojome Lietuvos senjorams tūkstantį savo užaugintų, penkiamečių ąžuoliukų ir sukūrėme gražų pavasarinį projektą „Sodinu ąžuolą Mamai, Lietuvai, Žemei“ – pasakoja Birutė Jakučionytė, VšĮ Draugiški šeimai steigėja, stovyklavietės „Gervių lizdas“, kuriame buvo užauginti keturi tūkstančiai ąžuoliukų, kūrėja.

Laura Balčiūtė, „60plius“ iniciatyvos vadovė, pasakoja apie savo asmeninę patirtį: „Vaikystėje labai šiltai bendravau su savo močiute Jadvyga, o po jos mirties toliau puoselėjau šį ryšį – kūriau daugybę „60plius“ projektų. Matyt, taip nesąmoningai ėmiau ieškoti jos atitikmens tarp kitų senjorų. Po močiutės mirties mums visiems atiteko neįkainojamas palikimas – senas ąžuolynas mūsų gimtinėje, Rūtelių kaime. Tuos ąžuolus  beveik prieš šimtmetį sodino močiutė Jadvyga drauge su savo tėčiu. Kaskart, parvykusi į gimtinę, einu į ąžuolyną pasivaikščioti, apkabinti medžius, pasikrauti energijos ir jėgų. Močiutė Jadvyga mums padovanojo neįkainojamą dovaną. Todėl man idėja, sujungti ąžuolus ir senjorus yra labai gili, prasminga ir daugiasluoksnė, asmeniškai mane pačią labai paliečianti. Na, o senjorams jau nebereikia aiškinti kaip svarbu sodinti ąžuolą, jie tiesiog žino, ima ir daro. Šilalės bočiai jau rudenį Šilalės žaliojoje zonoje pasisodino dviejų šimtų ažuoliukų giraitę. Turime dar 800 laimės ąžuolų sodinukų, skirtų senjorams. Juos galima gauti įsigijus „60+” kortelę.“

Naranja Spain NT agentūros Ispanijoje savininkė Giedrė Mayorov teigia, kad prie šios iniciatyvos prisideda dėl to, kad jai labai patinka pati idėja apsodinti Lietuvą ąžuolais, nes tai turi išliekamąją vertę ir yra labai prasminga. G. Mayorov įmonė jau trečią kartą finansuoja Laimės ąžuoliukų priežiūrą ir auginimą. Šį kartą jos parama skirta tūkstančiui ąžuolų, dovanotų Lietuvos senjorams.

Senjorai, norintys prisidėti prie iniciatyvos „Sodinu ąžuolą Mamai, Lietuvai, Žemei“ su senjoro kortele „60+“ gali gauti ąžuolo sodinuką nemokamai. Neturintiems senjoro kortelės, ąžuoliuką galima įsigyti. Kaina „Gervių lizde“ (Trakų rajone) 10 eurų (galima atsiskaityti pavedimu, išrašome sąskaitas) ir 15 eurų atsiėmimo vietose.

Šiuo metu ąžuoliukus galima atsiimti keturiose vietose Lietuvoje:

 • Kaune, prie K.I.N.A.S. „Panemunė“. Kaune +370 698 36917, Nijolė.
 • Šventragis, Darnos sodyba. +370 669 27117, Justas. Patogu pasiekt iš Alytaus, Marijampolės ir Prienų.
 • Panevėžyje, Marių g. 24, +370 683 81075, Stanislava.
 • Trakų rajone, „Gervių lizdas“, tel.:  +370 618 12181, Birutė, ekodaiktai@gmail.com

Visi ąžuoliukai yra auginti vazonuose, todėl juos bet kada galima pasodinti į žemę. Pasodinus į nuolatinę vietą, esant karštai vasarai, rekomenduojama laistyti. Žiemai reiktų aprišti kotą dėl laukinių gyvūnų, jeigu ąžuolus sodinsite ne aptvertoje teritorijoje. Penkiamečių ąžuoliukų aukštis 130 – 150 cm.

Esant poreikiui ąžuolų sodinukus pristatysime į Šiaulius ir Klaipėdą. Šiauliuose – gegužės 2 d. Klaipėda – gegužės 3 d. Dėl ąžuoliukų pasiėmimo šiuose miestuose kviečiame iki balandžio 25 d. registruotis tel.: +370 618 12181, el. paštu: ekodaiktai@gmail.com Laimės ąžuoliuko sodinuką gali užsisakyti kiekvienas norintis ir turintis kur jį pasodinti.

Akcija „Sodinu ąžuolą Mamai, Lietuvai, Žemei“ vyks pirmąjį gegužės savaitgalį.  

Daugiau informacijos: tel.: +370 618 12181, el. paštu: ekodaiktai@gmail.com

B. Jakučionytė dalinasi dalykais, kuriuos suprato, išmoko per keturis ąžuolų auginimo metus, ir kuriuos būtų galima pavadinti „Ar žinai, kad…?“

 • Ąžuolas yra vienas iš lepiausių medžių, nes įprastas Lietuvos klimatas jam yra kiek per šaltas, todėl gali gerą dešimtmetį vargti, kol gerai įsitvirtina ir sustiprėja.
  • Ąžuolo giles labai mėgsta kėkštai ir pelės, todėl pasėjus turėjom tarp vazonų kaišioti pelių nuodus. Prikišom daug, bet nuostolių neišvengėm – po pirmos žiemos dvidešimtyje vazonų gilės buvo sugraužtos.
  • Jaunus ąžuoliukus labai mėgsta graužti kiškiai, stirnos, briedžiai, todėl natūraliai gamtoje išdygę ąžuoliukai retai kada užauga dideliais medžiais.
  • Iš dešimties gilių vidutiniškai išdygsta 4 – 5 ąžuoliukai.
  • Ąžuolai ne kasmet yra derlingi ir užaugina giles. Gali net keletą metų būti negilingi. Mums pasisekė, kad 2018 m rudenį surinkom beveik dešimt gilių maišų – prieš tai net keturis metus gilių sunku buvo rasti.
  • Pirmaisiais savo gyvenimo metais ąžuoliukas visą jėgą augimui ima iš gilės ir tik antraisiais jau įsitvirtina į žemę ir iš jos maitinasi – jeigu pirmus metus gražiai augo, dar ne faktas, kad augs antrais metais.
  • Persodinus ąžuolą į nuolatinę vietą pirmus pora metų būtina jį laistyti.
  • Suaugusio ąžuolo laja gali siekti apie 10 m diametrą, todėl, sodinant arti pastatų, reikia iš karto numatyti kiek suaugęs medis užims vietos. Miestų apželdintoji ąžuolo pasodinimui skiria mažiausiai 35 kvadratinius metrus žemės ploto.
  • Ąžuolo šaknis auga į gylį beveik tiek pat, kiek ąžuolas auga į viršų, todėl, jeigu norite išsikasti metrinį ąžuoliuką, teks knisti ir gilią šaknį. Metriniai ąžuoliukai, iškasti iš žemės ir perkelti į kitą vietą labai sunkiai prigyja, todėl praktiškiau sodinti ąžuolo sodinuką, užaugintą vazone, nes kitaip susiformavęs jo šaknynas. Ąžuoliuko iš vazono pridaigymas siekia beveik 100%.
  • Auginant daug vienos rūšies sodinukų neišvengiamai juos pagaus miltligė.
  • Daugybę dalykų apie ąžuoliukų auginimą vazonuose sužinojau iš miškininko Juozo Girino, kuris tai pradėjo daryti ir daug metų darė Kėdainių medelyne. Iš jo sužinojau, kad prieš sėjant giles, reikia joms padaryti vandens testą: sukirmiję gilės iškyla į viršų, geros nusileidžia į dugną, kad sėti giles reikia rudenį, o ne pavasarį. Iš J. Girino sužinojau ir apie graužikus, kėkštus, kiškius, daugybę naudingų patarimų gavau ir viską dariau taip, kaip jis mokė: sėjom į vazonus po 10 gilių, po metų pikiavom po vieną, žiemai darėm durpių ir šiaudų patalus, kad nesušaltų, vasaromis laistėm. Tikrai nebūčiau taip sėkmingai keturis metus auginusi ąžuolus vazonuose, jeigu ne Juozas Girinas. Todėl esu jam labai dėkinga už konsultacijas ir palaikymą.

B. Jakučionytė yra ir parašiusi knygą vaikams „Laimės ąžuolas“, kurioje pasakojama istorija apie berniuką Laimį, kurį Laimės ąžuolas mokė kaip per gilių sėjimą galima laimę dalinti. Pasaka buvo užrašyta 2018 m. pavasarį, kai dar net minties nebuvo sėti giles ir auginti ąžuolus. Po pasakos užrašymo ji mistiškai pradėjo pildytis realybėje. Puikiomis Jūratės Leikaitės iliustracijomis puošta knyga buvo išleista 2021 metais.

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.